Bazárek pro Madlenku

O Madlence (napsala její maminka Kačka Vítečková): Naše Madlenka se narodila s těžkým pohybovým postižením a těžkou poruchou komunikace. Protože nemluvila, dlouho jsme si mysleli, že je na tom špatně i po mentální stránce. Jaké bylo naše překvapení, když se na psychologickém vyšetření v necelých pěti letech zjistilo, že Madlenčin psychický vývoj odpovídá věku. Dnes máme doma Madlenku, která má šanci získat základní vzdělání, ale jen za předpokladu, že jí s učením někdo pomůže: Potřebuje osobní asistentku, která s ní tráví ve škole 100 % času. Pomůže jí se vším a dokáže za ni i komunikovat.

V únoru letošního roku (2016) bohužel Madlenka dostala chřipku, po 2 dnech teplot skončila s těžkým virovým zápalem plic na Anesteziologicko-resuscitačním oddělení v Motole. A tady se na hezkých pár měsíců zabydlela. Dva týdny to vypadalo, že umře, další 3 měsíce se doktoři tvářili že zůstane trvale na umělé plicní ventilaci v nemocnici, ale protože je Madlenka veliká bojovnice a protože ji mnoho lidí má moc rádo, tak i tento svůj zápas vyhrála a po celém půl roce v nemocnici se mohla konečně vrátit domů.

Plicní funkce se bohužel už nikdy nevrátí do stavu před zápalem plic, chřipkový virus natrvalo poničil plicní tkáň. Madlenka nemůže dýchat bez trvalého přísunu kyslíku a nemůže být ani na chvilku bez dozoru, protože by hrozilo, že se udusí. Dýchání ji dost vyčerpává. Ale Madlenka je dítě společenské a zvídavé, potřebuje k životu kolem sebe děti a moc ráda se učí. Takže se nakonec podařilo i s jejím novým handicapem obnovit školní docházku. Kvůli únavě a riziku infekce chodí zatím do školy maximálně dvaktrát týdně. A bez trvalé pomoci asistentky by to nešlo vůbec. Její asistentka se s ní učí ve škole a po zbytek týdne i doma, kromě toho hlídá, aby se jí dobře dýchalo, dává pozor, jestli už není moc unavená, zkrátka během vyučování je téměř její součástí… Její práce je k nezaplacení. Ale přesto je třeba ji zaplatit. A to se daří mimo jiné i díky vám, kteří jste součástí našeho „Bazárku pro Madlenku“ .